ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 5-ին կազմակերպել էր աշխատանքային հանդիպում, որի ընթացքում  ընտանի   կենդանիների մորթով զբաղվող քաղաքացիներն իրենց մտահոգող հարցերը, խնդիրներն   ու առաջարկներն են ներկայացրել կենդանիների մորթը սպանդանոցներում կազմակերպելու վերաբերյալ, ինչը Կառավարության որոշմամբ նախատեսված է իրականացնել հուլիսի 2-ից:
Հանդիպմանը մասնակցել են տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատուներ, մսագործներ, ոլորտային  ներկայացուցիչներ Կառավարությունից:
Քննարկման նպատակը, ինչպես նշել է հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը, նշված գործունեությամբ զբաղվող անձանց մտահոգող խնդիրների լուծման ճանապարհները գտնելն է. ճանապարհներ,  որոնք ընդունելի կլինեն   շահագրգիռ բոլոր կողմերի համար:
Հանդիպմանը մասնակցել  եւ  ոլորտում նախատեսված անելիքների, օրենսդրական նախաձեռնությունների, քաղաքացիների կողմից սպանդանոցներ հիմնելու գործին  Կառավարության օժանդակող ծրագրերին են անդրադարձել, ինչպես նաեւ մսագործների   բազմաթիվ հարցերին պատասխանել   ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանն ու ՀՀ ԿԵ ՍԱՏՄ ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանը:
Անմիջական զրույցի ընթացքում մսագործները խոսել են  իրենց մտահոգություններից, առկա խնդիրներից, արել առաջարկներ:
Արդյունքում որոշվել է շարունակել այսօրինակ  հանդիպումները՝ քննարկման հրավիրելով խնդրով շահագրգիռ մյուս կողմերին եւ ծավալել մասնագիտական ու  խորքային քննարկումներ:

5 февраля Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы организовала рабочую встречу – для обсуждения проблем и предложений занимающихся забоем  животных граждан и по организации скотобоен, намеченных решением правительства к осуществлению со 2 июля.
Во встрече участвовали кураторы местных органов самоуправления, мясозаготовители представители соответствующего ведомства правительства.
По В.Карапетяну, цель обсуждения – поиски путей решения   вышеуказанных проблем, приемлемых для всех заинтересованных сторон.
По повестке аргументированно выступили заместитель министра экономики РА Т.Габриелян   и руководитель инспекционного органа продовольственной безопасности при Правительстве РА Г.Аветисян.
В ходе непринужденной беседы мясозаготовители поделились своими озабоченностями, существующими проблемами, внесли предложения.
В итоге решено продолжить подобные встречи, провести профессиональные и дельные обсуждения с другими заинтересованными сторонами.